ساعت 04:23 شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ||

مس در طبیعت چه شکلی یافت می شود؟

مس در طبیعت

مهم‌ترین و غنی‌ترین کانی‌های مس در طبیعت

کانی‌های مس
کانی به ماده‌ای طبیعی، جامد و غیرآلی گفته می‌شود که در طبیعت و سنگ‌های پوسته زمین وجود دارد و با فرمول شیمیایی و ساختمان اتمی مشخص نمایش داده می‌شود. برخی از کانی‌ها یک عنصر خالص دارند و بسیاری از آن‌ها از دو یا چند عنصر تشکیل شده‌اند. مس مانند دیگر مواد معدنی کانی‌های بسیار زیادی دارد که تعداد محدودی از آن‌ها برای استخراج مس مورد استفاده انسان قرار می‌گیرند. اما همین تعداد محدود منابع و ذخایر ارزشمندی برای مس به‌شمار می‌روند که با استخراج آن‌ها می‌توان به مقادیر بسیار زیادی از این فلز ارزشمند دست پیدا کرد. در این بخش مهم‌ترین کانی‌های مس را با هم بررسی می‌کنیم.

مهم‌ترین کانی‌های مس
در سراسر جهان چیزی در حدود دویست کانی برای مس شناخته شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مس فلزی، کالکوپیریت، بورنیت، کالکوسیت، کوولیت، مالاکیت و آزوریت اشاره کرد. در میان این کانی‌ها، کالکوپیریت مهم‌ترین و فراوان‌ترین کانی مس محسوب می‌شود که در بیشتر مناطق جهان از آن استفاده می‌شود.
نکته: واژه کانی از واژه فارسی کان گرفته شده ‌است که به آن سنگ معدن نیز گفته می‌شود. بنابراین، کانی به ماده‌ای گفته می‌شود که به‌طور طبیعی از معدن (کان) به دست می‌آید و معدن بخشی از پوسته زمین است که در آن به اندازه چشم‌گیری، کانی یافت می‌شود.

برای آخرین به روز رسانی ها مشترک شوید
ما مهمترین اخبار تجاری و تجزیه و تحلیل خبری را در مورد آنچه بیشتر مورد توجه بوده برای شما ارسال خواهیم کرد.